czwartek, 5 stycznia 2012

GDY JUŻ ZDECYDUJESZ SIĘ NA PSA.

Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego Cię po twarzy” – Edward Abbey
            Znamienite słowa, które odzwierciedlają to co w psach jest najcenniejsze – wierność, ufność i bezinteresowna miłość.
Zanim jednak pies zamieszka z Tobą i Twoją rodziną musisz odpowiedzieć Sobie na kilka pytań.
1.Czy na pewno chcemy mieć psa?
Jeśli ktoś planuje zakup szczeniaka musi najpierw upewnić się, czy naprawdę chce i jest w stanie mieć psa. Często błędne bywają nieprzemyślane decyzje podjęte pod wpływem impulsu. Kiedy na skutek nalegań dziecka kupuje się szczeniaka, który jest taki słodki. W chwili tej często nie myśli się o tym, że jest to obowiązek na co najmniej kilkanaście lat psiego życia.
Piesek, który nie był naszym marzeniem, a jedynie kaprysem dziecka skutecznie zatruje nam życie gdy dorośnie a i jemu z nami łatwo nie będzie, bo nie chcieliśmy go tak naprawdę, a naszemu dziecku może się przecież znudzić równie łatwo jak inne zabawki.
Często takie zakupione pod wpływem impulsu psiaki wraz z nastaniem wakacji lądują w schronisku powiększając i tak ogromną rzeszę bezpańskich czworonogów lub co gorsza zostawiane są na pewną śmierć przywiązane do drzewa w lesie - a ich los nadaje nowego wymiaru słowu „przywiązanie”. Dlatego też zakup psa powinien być bardzo dogłębnie przemyślany. Od trafności tej decyzji zależeć będzie zarówno nasza jakość życia jak i dobry los szczeniaka.
2.Jakiej płci ma być nasz szczeniak?
Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretną rasę to pozostaje jeszcze wybór płci szczeniaka. I jest to równie ważna sprawa. Na ogół (choć są wyjątki jak od wszystkiego) mniej dominujące i łatwiejsze w ułożeniu są suczki. Są one bardziej przymilne niż psy i bardziej pilnują się właściciela i domu. Psy za to są bardziej niezależne i ich wygląd jest na ogół bardziej imponujący niż suczki z tej samej rasy.
Mankamentem  posiadania suczki jest konieczność pilnowania jej podczas cieczki, czyli nie spuszczania ze smyczy w tym czasie na spacerze i nie pozostawiania bez dozoru nawet we własnym ogródku, bo pomysłowość samców jest w tym okresie niemal nieograniczona.
Jeśli jednak nie mamy w planach hodowli a nie czujemy się na siłach pilnować ja dwa razy do roku to odpowiednim wyjściem jest sterylizacja suki tuż przed pierwszą lub najpóźniej przed drugą cieczką. Zmniejsza to zarówno ryzyko ropomacicza jak i raka sutka. Pamiętać jednak należy, że zabieg ten jest nieodwracalny, więc nie można decydować się na niego pochopnie.
Suczka jest również lepszym wyjściem dla kogoś zakochanego w swoich krzewach w ogrodzie, które piesek niewątpliwie poniszczy znacząc co chwila na nich swój teren.

3. Co robię i jak żyję?
Nasz styl życia bez wątpienia wpływa na nasza decyzję. Kierując się racjonalnymi przesłankami odnośnie naszego stylu życia musimy podjąć decyzję, czy będzie to duży pies, czy mały wymagający mniejszej przestrzeni życiowej. Po rozpatrzeniu wszystkiego co narzuca nam nasze otoczenie, praca i inne czynniki i tak mamy dużo do przemyślenia. Dopiero po określeniu odpowiednich kryteriów wybieramy sobie rasę psa. Taki sposób postępowania ma wiele plusów, ale bywa i tak, że wpadnie nam w oko jakieś okazyjne szczenię i zaczynamy kombinować i sami przekonywać siebie, ze to właśnie to. Tu uwaga, to może być ten pies, ale ostrożnie, lepiej teraz dobrze się zastanowić, co będzie jutro, niż w późniejszym czasie skrzywdzić go.

4. Wiem czego chcę i co dalej?
            Dobrym pomysłem może okazać się schronisko dla zwierząt, ale tu, aby znaleźć odpowiedniego psa musimy być znawcami. Rasowe psy są bowiem w schroniskach niezmierną rzadkością. Lokalne gazety – czasem warto poszukać ogłoszeń dotyczących szczeniąt, ale  co kryje się tak naprawdę za tekstem? Możliwe, że kupujemy nie do końca takiego psa o jakim mów nam sprzedawca,  ale może okazać się to dopiero po parunastu miesiącach, gdy pies dorośnie. Kolejnym dobrym miejscem do pozyskania szybkiej i odpowiednio przygotowanej informacji może być Internet. Poszperanie i wyszukanie cennych informacji zajmie nam znacznie mniej czasu, jak we wszystkich innych źródłach, ale co z jakością takiej informacji? Tu przychodzą nam z pomocą wyspecjalizowane portale.
            Pies od wieków jest w otoczeniu człowieka, ale dopiero od XIX w. zaczęto traktować go raczej jako towarzysza niż zwierzę użytkowe. Posiadanie psa to dużo radości i satysfakcji, ale też ogromna odpowiedzialność. Jeżeli jesteśmy na to gotowi to DO DZIEŁA!!
„ ZA PIENIĄDZE MOŻESZ KUPIĆ PSA, ALE NIE MACHANIE JEGO OGONA” - Anonim

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz